Naturalis Histeria

everything is self-evident

Bavyera Alpleri 01 Eylül 2011

Filed under: Doğa Tarihi,gittim gördüm — naturalis histeria @ 21:05

İki hafta önce Güney Almanya ve Kuzey Avusturya boyunca Alp Dağları’nda gerçekleşen bir geziye katıldım. Gezi aslında dönem içinde “Mineraller ve Kayalar” isimli bir dersin uygulama materyallerini toplamaya yönelik bir geziydi. Yaz okulundan da tanıdığım, uzaktan müstakbel eş danışmanım olan dersin profesörü sağolsun ben ve benim gibi birkaç “jeolog olmayan” lardan oluşan bir ekibi toplayıp bu hem ziyaret hem ticaret gezisini düzenledi.

Alpler özetle; Atlantik okyanusunun açılmasıyla Afrika kıtasının saat yönünün tersine hareket etmesi suretiyle İtalya plakasını Avrupa’ya doğru itmesi sonucu pörtlemiş bir dağ sırası oluyor (nasıl, güzel jeoloji öğrenmiş miyim :)).

Tabi bu stres bunla da kalmıyor..Alplerin biraz ötesinde Ren grabeni (Rheingraben) çökerken, grabenin iki yakası da yükseliyor. Yükselen yerler aşınıyor aşınıyor ve alttaki çook eski kayaçlar açığa çıkıyor, teee Prekambriyen’den kalma ben diyim 3 siz diyin 3.5 milyar yaşında! Neyse efenim bunun pek güzel bir fotoğrafını çekememişim, ama size güzel bir orta Triassic kireçtaşı mostrası fotoğrafı vereyim onun yerine:

Nurtopu gibi bir fay, bu fay o kadar güzeldi ki aşağı doğru nasıl sönümlendiğini bile görebilmek mümkündü ama bitkiler denk gelmiş:

Klasik bir “Alpler” peyzajı:

Fotoğraf makinam güzel makro çekim yapmıyor maalesef yoksa size ne fosiller göstericektim ama 🙂 Bu elimde görmüş olduğunuz bir(den fazla) foraminifer fosili, taşın kendi matriksine gömülü halde bulunan gördüğünüz o beyazlıkların hepsi foraminifer fosili:

Bu gezi sırasında en çok dikkatimi çeken, doğanın bozunmadan korunmuş ama bir o kadar da insanla buluşturulmasına özen gösterilmiş olmasıydı..Aklınıza gelmeyecek oyuklarda, kanyonlarda hep bir patika, tutunacak bir korkuluk vs bulmak mümkündü, 5 aylık bebesini kapan aile, yürüyüş bastonlarını eline alan teyzeler amcalar o vadi senin bu şelale benim geziyordu:

Islak toprakta bir Geyik ayakizi:

2033 metreye çıktım şahitlerim var (2033m ne ki yav):

İster tırmanıp teleferikle inersiniz, ister teleferikle çıkıp yürüyerek inersiniz. Biz maalesef ikincisini yaptık, bütün gün in babam in..o gün 8 saat yürüdük:

İndim ama pek zor oldu, helöö:

Bu işin şakası yok hehe:

 

İşte burası ammonite fosilimi bulduğum yer, bir jeolojik park:

Ne tatlı değil mi 🙂 (diyerekten tür ismini bilmediğimi geçiştirmeye çalışayım):

Ammonite fosilimle bitireyim, aslında bu sadece iz fosil yani canlının kendisi değil sadece kabuğunun izi fosilleşmiş. Fotoğraf makinamla makro çekim yapamadığımı söylemiş miydim?:

Reklamlar
 

One Response to “Bavyera Alpleri”

  1. tuba Says:

    pek guzel yerlermis 🙂


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s