Naturalis Histeria

everything is self-evident

Inside Nature’s Giants 16 Eylül 2010

Filed under: belgesel,Dawkins,Doğa Tarihi — naturalis histeria @ 09:12

Inside Nature’s Giants yani Doğanın Devlerinin İçinde tüm doğa tarihi sevdalılarının izlemesi gereken bir belgesel. 2009’da Channel 4’da başlayan bu İngiliz yapımı doğa tarihi belgeseli ayrıca BAFTA ödüllü. Sunucu Mark Evans ve sık sık boy gösteren misafir evrimsel biyologumuz Richard Dawkins de cabası. Ayrıca şirin mi şirin, akılküpü, larynx yani ses kutusu delisi Joy Reidenberg’in muazzam katkılarıyla doğanın devlerini daha önce görmediğiniz hallerde, daha önce bilmediğiniz bir sürü yeni şey öğrenerek görebilirsiniz. Bir de hayvanların adaptasyonlarını, insan bedeninde işleyen durumu göstermek üzere kendi bedeninde deneyen biyologumuz Simon Watt var.

Kimi zaman veteriner okulunun ameliyathanesinde kimi zamansa bir sahil kıyısında veya orman kenarında inceledikleri hayvanları önce bir güzel deşiyorlar. Sonra başlıyorlar anlatmaya; derisinden bağırsaklarına, midesinden karaciğerine, bacaklarından boynuna, beyninden ses kutusuna, evriminden davranışlarına kadar o hayvancağızı bir güzel tanıyorsunuz. Doğal seçilime ve doğanın kendisine bir kez daha aşık oluyor hayvanlara hayran kalıyorsunuz. Karşılaştırmalı anatominin yanı sıra evrimsel geçmişlerini de sade ve anlaşılır bir şekilde anlatıyorlar.

Çekimler ve kullanılan teknik de oldukça iyi. Et, kan, organ görmekten çok rahatsız olmuyorsanız kolaylıkla izleyebileceğiniz, heyecanını hiç yitirmeyen, animasyonlarıyla dünyanızı aydınlatan bu belgeseli şiddetle tavsiye ediyorum. Yağdan topuklular üzerinde yürüyen ve kendi türlerine ait kemikler bulunca tanımaya çalışan filler; uzay giysilerine ilham veren bacakları ve daha pek çok ilginç adaptasyonlarıyla zürafalar; kızılötesi görüşlü pitonların körelmiş arka üyeleri, asimetrik organları ve döllenmeye hazır yumurtaları; midesini kusabilen, ağzındaki dişleri derisinden gelen (?!) büyük beyaz; dinozorlar yokolurken bile hayatta kalan, dünyanın en güçlü çenesine sahip 3 aortalı afrika timsahı; derisinin altında aslında kaplandan bir farkı olmayan aslanın nasıl kükrediği; yaşayan en yakın akrabaları hipopotam olan balinaların nasıl bu kadar büyüyebildiği…hepsi ve daha fazlası Doğanın Devlerinin İçinde’de!! Ey naturalistler izleyin, izlettirin 🙂

Güncelleme: (10.07.2011) Yukarıda bahsettiğim bölümlerin haricinde Dev Mürekkepbalığı (The Giant Squid) ve Kutup Ayısı (The Polar) bölümleri de seriye eklenmiş bulunuyor. İzlerken ağzınızı kapamakta zorlanacaksınız (kimi zaman hayranlıktan kimi zaman şaşkınlıktan kimi zaman iğrenmekten :p)

Güncelleme 2: (17.08.2011) Sperm whale’in ismi nereden geliyor merak ediyorsanız bu bölümü izlemelisiniz 🙂 Yine çok etkileyici ve eğlenceli bir bölüm.

 

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s